Ideaalkaalu kalkulaator arvutab ideaalse kehakaalu (IKK) vahemikud, võttes arvesse pikkust, sugu ja vanust. Devine’i valem on valdav meetod IKK hindamiseks.
Ideaalkaalu kalkulaator
Mingil hetkel on enamik inimesi proovinud kaalust alla võtta või on tundnud kedagi, kes on suuresti olnud mõjutatud ühiskonna arusaamast “ideaalsest” kehakaalust, mida kujutatakse meediaplatvormidel, nagu sotsiaalmeedia, televisioon, filmid ja ajakirjad. Kuigi ideaalse kehakaalu (IKK) kontseptsioon on sageli seotud visuaalse atraktiivsusega, oli selle algne eesmärk hinnata ravimite annuseid meditsiinilistel eesmärkidel valemitega, mis ei olnud seotud esteetilise välimusega. Lisaks on leitud, et teatud ravimid metaboliseeruvad pigem IKK kui kogu kehamassi alusel. IKK-d kasutatakse tavaliselt ka kehakaalul põhinevates spordi klassifikatsioonides.
Siiski on oluline märkida, et IKK ei ole veatu mõõdik, kuna see ei võta arvesse keharasva ja lihaste protsente. Järelikult võib väga heas vormis sportlasi klassifitseerida ülekaalulisteks ainult IKK põhjal. Seetõttu tuleks seda vaadelda kui ebatäiuslikku tervisenäitajat, mitte kui lõplikku eesmärki. Tervise saavutamisele ja säilitamisele aitab paremini kaasa tervislike harjumuste eelistamine, nagu regulaarne trenn, tasakaalustatud toitumine ja piisav uni, selle asemel, et kinni pidada üldisest valemist tuletatud konkreetsest kaalust.
Inimese ideaalkaalu määramine on keeruline ja subjektiivne, ilma universaalsete mõõtmisteta, nagu IKK või kehamassiindeks (KMI). Need mõõdikud on pigem viited kui lõplikud juhised. Ideaalset kaalu mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas vanus, sugu ja pikkus. Näiteks kogevad inimesed vananedes tavaliselt lihasmassi vähenemist ja keharasva suurenemist, mistõttu on nende mõjude leevendamiseks vaja kohandada elustiili harjumusi.
Kaaluerinevustes mängib rolli sugu, sest naised kaaluvad tavaliselt vähem kui mehed tänu lihasmassi, keha rasvaprotsendi, luutiheduse ja keskmise pikkuse erinevuse tõttu. Lisaks on pikematel inimestel tavaliselt suurem lihasmass ja keharasv, mille tulemuseks on suurem kaal võrreldes lühemate, sarnase kehaehitusega inimestega.
Ideaalne kaal on väga individuaalne ja seda mõjutavad mitmed tegurid. Selle asemel, et fikseerida kindel arv, on esmatähtis seada esikohale üldine tervis ja heaolu tasakaalustatud elustiilivalikute kaudu.